Co warto wiedzieć o odzieży termoaktywnej

Wbrew pozorom i powszechnie panującym pogłoskom odzież termiczna jest świetny rozwiązaniem do uprawiania sportów zarówno zimowych (np. narciarstwo), jak i tych, które pozwalają utrzymać aktywność fizyczną w lecie.

Dzięki wentylacji i wykonaniu z dobrze przystosowanych materiałów zda egzamin niezależnie od tego, czy temperatura na zewnątrz jest plusowa, czy na minusie. Aktualnie na rynku dostępna jest odzież termiczna specjalnie przystosowana na okres wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy, przy czym wersja przeznaczona na chłodniejsze pory roku jest grubsza, a nawet posiada specjalne ocieplenia i dodatkową warstwa, pozwalającą na odprowadzenie wilgoci jeszcze dalej do skóry. Co więcej oprócz standardowych koszulek i bluz, dostępne są również kołnierze, czapki i rękawiczki. Jeśli jednak na zewnątrz nie jest jeszcze na tyle chłodno, żeby przyodziewać długi rękaw, można skorzystać z produkowanych specjalnie na takie okazji nakładek termicznych wyłącznie na przedramiona i łokcie.

Jak to właściwie działa?

Kluczowym zadaniem odzieży termicznej jest odprowadzenie wilgoci (potu), co ma duże znaczenie dla komfortu cieplnego, tym bardziej, że przez wilgoć nasze ciało wychładza się dwadzieścia razy szybciej niż warunkach suchych. Dzięki specjalnej strukturze materiału i odpowiedniej konstrukcji włókien odzież termoaktywna  u procesowi, a przez to, że wilgoć zostaje odprowadzona do zewnętrznej warstwy materiału nasza skóra dłużej pozostaje sucha i dłużej utrzymujemy naturalne ciepło ciała.

Dlatego właśnie uprawianie sportu na jesieni czy zimą to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zwykły bawełniany dres i podkoszulek, zwłaszcza, że bawełna chłonie parokrotnie więcej wilgoci niż ubrania wykonane z syntetycznych włókien. Intensywny trening sprawi, że nasza bawełniana odzież nieprzyjemnie oblepi nasze ciało i znacznie je wychłodzi, w przeciwieństwie do ubrać termoaktywnych, które zapewnią skuteczną wentylację powietrza i co najważniejsze utrzymają stałą temperaturę ciała.

Materiał i wykonanie

Sposób wykonania odzieży termoaktywnej u większości producentów wygląda bardzo podobnie i zazwyczaj wykorzystuje się elastyczne materiały takie jak poliamid, polipropylen i elastan, a to wszystko zwieńczone antybakteryjnymi nitkami z jonami srebra. Taka kombinacja tkanin z pewnością pozwala również na właściwe dopasowanie ubrania do sylwetki, co z kolei jest bardzo istotnym elementem wpływającym na komfort podczas treningu. Co więcej aby odzież prawidłowo spełniała swoje zadanie podczas wysiłku termicznego powinna przylegać do ciała niczym druga skóra, dzięki czemu nie tylko lepiej chroni, ale przede wszystkim nie krępuje ruchów i zapobiega otarciom na co duży wpływ ma fakt, że odzież termoaktywna wykonana jest z miękkich i miłych w dotyku włókien.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *